poniedziałek, 16 maja 2011

Tilaka i Bindi.

Tilaka  - mała magiczna kropka, lub inny wzór: liść, łezka, łuk  na czole kobiet i mężczyzn. Odwieczne skojarzenie z tradycją hinduistyczną, obowiązkowy element wizerunku nie tylko pełni funkcję ozdobną. W starożytnych Indiach tilaka była wypalana na ciele jako znak przynależności kastowej i zarazem wyznaniowej. Przede wszystkim informuje o przynależności do tradycji i może mieć wiele znaczeń. Wykonana jest z glinki wydobytej ze świętej rzeki lub papki sandałowej. Może przybierać różnorodne kształty i kolory.  

Poza czołem może występować w jedenastu innych miejscach. Maluje się ją palcem serdecznym prawej dłoni, a do poprawek można użyć małego palca. Szerokość tilaki powinna odpowiadać odległości między brwiami, a długość sięgać od nasady nosa do linii włosów. Znacząc poszczególne części ciała, intonuje się odpowiednią mantrę. Wyznawcy Kryszny malują tilakę na znak oddania panu.


Krótki film jak nakłada się tilakę.
http://www.youtube.com/watch?v=GfI3nNykqo4



Występuje też jako przyklejona czerwona kropka - bindi - symbolizująca trzecie oko hinduskiego boga Shivy oznacza, że kobieta znajduje się pod opieką mężczyzny (ojca, męża). Wykonana z mineralnego czerwonego pigmentu: cynober rozrobiony z proszkiem sandałowym i symbolizuje centrum energii wszechświata, źródło wszelkiego stworzenia oraz centralny punkt, z którego wszystko się wyłania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz